Ko pirkt veikalā, ja meklē veselīgas uzkodas ātrai maltītei?

Gandrīz katrs no mums ir piedzīvojis brīdi, kad sāk mocīt izsalkums, tomēr laika kārtīgai maltītei nav un gribas nopirkt kādu našķi ātrām uzkodām. Nacionālais pārtikas mazumtirdzniecības tīkls ELVI kopā ar uzturzinātnes speciālisti un pārtikas tehnoloģi Dzintru Koktu apkopojis ieteikumus, kādas uzkodas veikalā izvēlēties ātrai izsalkuma remdēšanai, lai šāda maltīte nepārvērstos par neveselīgu ēdienreizi, bet sniegtu nepieciešamo enerģijas daudzumu.

 

1.      Augļi un dārzeņi.

Veselīgo ātro uzkodu klasika, protams, ir svaigi augļi un dārzeņi. Ja izvēlamies ēst augļus, jāatceras, ka izsalkuma remdēšanai noderēs jebkurš garšas kārpiņām tīkams auglis vai sezonas ogas, vienīgi pirms lietošanas uzturā šie produkti jānomazgā. Savukārt ātrai apēšanai piemērotu dārzeņu sortiments veikalos ir mazāks, taču arī dārzeņu ražotāji arvien vairāk piedāvā tūlītējai patērēšanai sagatavotus produktus ērtos iepakojumos, kas var kļūt par veselīgu našķi un labu alternatīvu izsalkuma remdēšanai. Šādam mērķim droši var izvēlēties ķirštomātiņus un mini burkānus, derēs arī nomazgāti neliela izmēra gurķi. Ja izbrauciens plānots laikus un esat atvēlējuši kādu brīdi, lai tam sagatavotos, pārtikas kārbiņā var sarūpēt augļu un dārzeņu izlasi līdzņemšanai. Te labi noderēs gan jau pieminētie gurķi un burkāni, gan mazāk populāri dārzeņi, piemēram kolrābji. Augļu izlasi var veidot, notīrot un nelielos gabaliņos sagriežot melones, arbūzus, kivi, vīnogas un citus augļus, vienīgi jāatceras, ka pašu apstrādāti augļi un dārzeņi, kas nav iepakoti speciālā aizsargatmosfērā, jāizlieto drīz pēc to gatavošanas, citādi rūpīgi gatavotā pārtikas kārbiņa var kļūt par nevēlamu mikroorganismu perēkli.

 

2.      Žāvētie augļi un rieksti

Bagātīgs uzturvielu avots, ko varam izvēlēties ātrām uzkodām, ir žāvēti augļi un rieksti. Ātrai izsalkuma remdēšanai derēs teju jebkuri rieksti un augļi, taču jāatceras, ka šie produkti satur ne vien vērtīgas uzturvielas un taukskābes, bet arī daudz kaloriju un taukvielu, tāpēc tie jāēd ierobežotā daudzumā. Uztura speciālisti dienas laikā rekomendē apēst aptuveni desmit riekstus, arī žāvētie augļi jālieto ar apdomu, jo tie satur daudz cukura. Protams, uzkodām var izvēlēties savus iecienītākos riekstus un augļus, taču, lai apēsto produktu klāstu dažādotu, droši var pirkt ražotāju piedāvātos maisījumus – veikalu plauktos atrodami gan tik lieli iepakojumi, kuros riekstu un augļu pietiks visai ģimenei, gan tādi, kur safasēts vienam cilvēkam dienas laikā rekomendējamo riekstu/augļu daudzums.

 

3.      Dažādi piena produkti.

Veselīgas enerģijas devu organismam var nodrošināt, izvēloties piena produktus. Veikalu plauktos ir pieejami gan dažādi dzeramie jogurti ērtos iepakojumos, gan olbaltumvielu kokteiļi. Izsalkumu labi remdēs arī siers, ko var nopirkt, sagrieztu šķēlēs vai fasētu stienīšos. Izvēloties piena produktus, svarīgi pievērst uzmanību klāt pievienotā cukura daudzuma vai sāls koncentrācijai produktā, tāpat, aplūkojot produkta sastāvu, jāizvēlas tāds, kam nav pievienotas sintētiskās krāsvielas, aromatizētāji un citas papildvielas, kuru nosaukumu izlasīšana un ietekmes uzzināšana prasa padziļinātas ķīmijas zināšanas.

 

4.      Graudaugu un maizes izstrādājumi

Lai arī miltu izstrādājumi stereotipiski tiek uzskatīti par neveselīgām uzkodām, tie laiki, kad veikalu plauktos varēja atrast vien pārcukurotas smalkmaizītes, ir garām! Tieši otrādi – konditorejas izstrādājumi un dažāda veida maize var kļūt par sātīgu un bagātīgu šķiedrvielu avotu, kas labi remdē izsalkumu un sniedz enerģiju. Protams, izvēloties miltu produktus, rūpīgi jāizvēlas tādi, kuru sastāvs atbilst veselīga uztura nosacījumiem. Ātrām uzkodām noderēs dažādi pilngraudu izstrādājumi, maize ar žāvētu augļu, riekstu vai dārzeņu piedevu, auzu pārslu un dažādu sēklu (saulespuķu, ķirbju, linsēklu utt.) cepumi ar samērīgu cukura daudzumu. Ja ātra maltīte nepieciešama pēc fiziskas slodzes, droši var našķēties ar enerģijas batoniņiem, kas gatavoti no graudaugiem. Izvēlieties tos miltu produktus,  kam nav pievienoti hidrogenētie tauki, krāsvielas un aromatizētāji – jo vienkāršāks būs produkta sastāvs, jo vieglāk būs izlemt, vai šis ēdiens derēs jūsu maltītei!

 

5.      Veselīgākie dzērieni

Vislabākais dzēriens ātrai slāpju veldzēšanai, protams, ir ūdens, turklāt labāk izvēlēties ūdeni bez piedevām un garšas uzlabotājiem. Ūdens organismam ir ļoti nepieciešams, un tas būtu jāmācās patērēt jau no mazotnes. Lai ūdens dzeršanu padarītu ērtāku un piemērotāku, mūsdienās ražotāji šo dzērienu fasē ērtās un praktiski lietojamās pudelēs. Bērniem noteikti patiks dzert ūdeni no pudelēm, ko rotā atraktīvas etiķetes, turklāt ir radīti arī speciāli bērniem piemēroti korķi, kas garantē, ka ūdens neizlīs, ja pudeli nejauši sagāzīs tai nepiemērotā leņķī - tas ir ērti un praktiski.  Ja reizumis vēlaties sevi vai savas atvases palutināt ar kādu citu dzērienu, izvēlieties dabisku augļu sulu, nektāru vai kvasu ar mazāku cukura daudzumu.