Dalies!

Mazumtirgotāja ELVI apkopotā informācija liecina, ka elektroenerģijas un citu resursu izmaksu kāpuma dēļ arī turpmākajos mēnešos paredzams pārtikas preču cenu pieaugums, tādēļ būtiski jau tagad rast risinājumus, kā atbalstīt ne tikai mājsaimniecības, bet arī vismaz tos uzņēmumus, kuri ražo primārās pārtikas preces.

 

Pēdējos dažus mēnešus daudzi preču ražotāji ne tikai sākuši rēķināt elektroenerģijas un citu resursu ietekmi uz produktu gala cenām, bet jau regulāri informē iepircējus par pakāpenisku sadārdzinājumu ļoti dažādās preču grupās. Tāpat paredzams, ka arī importētajiem produktiem cenas celsies, ja globālā situācija nemainīsies, bet tas notiks nedaudz vēlāk, jo uzņēmumi izveidojuši uzkrājumus noliktavās, tādējādi tirgojot tos vēl iepriekšējo izmaksu līmenī.

 

“Daudzās valstīs jau tiek pieņemti lēmumi par atbalstu uzņēmumiem un ražotājiem, lai samazinātu preču izmaksas un tas ļauj domāt, ka cenas būs atkarīgas no dažādu valstu sniegtā atbalsta savu kompāniju stiprināšanai,” saka ELVI komercdirektore Laila Vārtukapteine, piebilstot, ka pašreiz nav korelācijas starp cenu kāpuma un produkcijas ražošanas valsti, taču iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka importētajiem produktiem izmaiņas vērojamas vēlāk, kas saistīts ar produkcijas krājumiem vietējās noliktavās, “ELVI ir arī preču importētājs, tāpēc arī mēs jau savlaicīgi esam sarūpējuši produktu krājumus, kam tika prognozēts cenu kāpums, un šīs preces klientiem vēl arvien varam piedāvāt bez cenu paaugstināšanas. Protams, šādi krājumi vienā brīdī beigsies, un tad preču cenu plauktos noteiks tas, vai pasaules tirgos jau būs sācies šo preču cenu kritums.”

 

Lai arī šī brīža cenu pieaugums vairumā gadījumu saistīts ar globāliem procesiem un resursu sadārdzināšanos, vēl arvien jāsaka, ka cenu kāpums vienas kategorijas precēm ir ļoti dažāds un bieži vien tas vairāk saistīts nevis ar produktu piederību konkrētam preču veidam, bet ar ražotāja saimniekošanas veidu. Ir preču kategorijas, kur viens uzņēmums cenas ceļ būtiski, bet cits, kas savā saimniekošanā izmanto ilgtspējīgas tehnoloģijas un ir mazāk atkarīgs no ārējiem faktoriem, par cenu pieaugumu neziņo.

 

Vērtējot situāciju ELVI mazumtirdzniecības tīklā, jāsecina, ka vairumā gadījumu tie ir objektīvi argumenti un preču cenas būs jāmaina. Lai cenu jutīgais pircēju loks izmaiņas justu iespējami mazāk, plānots saglabāt nemainīgi zemu uzcenojumu pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem. Produktu cenas veikalu plauktos ir ekonomiski pamatots lielums, ko vistiešākajā veidā ietekmē gan ražotāju noteiktās iepirkumu cenas, par kādām produkti tiek piegādāti veikaliem, gan ar tirdzniecības procesu saistītās izmaksas.