Dalies!

Otrdien, 14.jūnijā, preses konferencē mazumtirdzniecības tīkls ELVI un Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība informēja par ziedojumu projekta “Pavairo spēku!” uzsākšanu. Tā mērķis ir vākt līdzekļus neizārstējami slimu bērnu aprūpei mājās un vairotu duku jeb spēku uzcelt pirmo multifunkcionālo bērnu paliatīvās aprūpes centru Baltijā.

Latvijā ir vairāki simti ģimeņu, kurām jāsadzīvo ar neizārstējamām, smagām bērnu slimībām, un, lai arī pēdējo gadu laikā ir izdevies panākt būtiskus uzlabojumus šo ģimeņu atbalsta sistēmā, vēl arvien ir daudzas jomas, kur nepieciešama palīdzība, turklāt Latvija ir viena no retajām valstīm Eiropā, kur nav multifunkcionāla bērnu paliatīvās aprūpes centra. ELVI un Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības ziedojumu vākšanas kampaņa vērsīs sabiedrības uzmanību uz šīm problēmām un aicinās gan līdzcilvēkus, gan valsts pārvaldi aktīvāk iesaistīties šo jautājumu risināšanā. Preses konferencē labklājības ministrs Gatis Eglītis apstiprināja, ka bērnu paliatīvās aprūpes nodrošināšana ir Labklājības ministrijas dienaskārtībā, lai palīdzētu ģimenēm un nevalstiskajām organizācijām aprūpēt neizārstējami slimus bērnus, sniegt psiholoģisko atbalstu un arī nodrošinot dažādus pakalpojumus.

Ārste, kas jau vairāk nekā divdesmit gadus vada bērnu paliatīvās aprūpes komandu un ir Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības veidotāja, dr. Anda Jansone stāsta: “Esam patiesi pateicīgi par iespēju apvienot spēkus, lai aicinātu līdzcilvēkus atbalstīt ğimenes, kuras rūpējas par neizārstējami slimiem bērniem. Gan mūsu, gan ELVI veikala misija ir nodrošināt labāku dzīves kvalitāti Latvijas iedzīvotājiem-gan ğimenēm, kuru bērni saņem paliatīvās aprūpes pakalpojumus, gan veikalu darbiniekiem, apmeklētajiem. Būtiski ir rādīt piemēru, lai arī jaunā paaudze augtu ar pārliecību – ar savu darbu var sasniegt daudz!”

SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine atzīst: “Smagi un neizārstējami slimi bērni vēl arvien ir tā sabiedrības daļa, ko daudzi labprāt izvēlētos neredzēt, taču mēs nedrīkstam ignorēt faktu, ka Latvijā ir vairāki simti ģimeņu, kuru atvasēm gadiem ilgi jāsadzīvo ar ļoti būtiskiem veselības ierobežojumiem. Šīs ģimenes ir svarīga mūsu sabiedrības daļa, un šie bērni, tieši tāpat kā jebkurš no mums, dzīvo savu vienīgo dzīvi, tāpēc ir pelnījuši cieņpilnu attieksmi un aprūpi ģimeniskā vidē. ELVI ir nacionālais pārtikas mazumtirdzniecības tīkls, kas jau vairāk kā divdesmit gadus darbojas ar misiju – būt par savējo katram Latvijas iedzīvotājam, arī tiem līdzcilvēkiem, kam atbalsts nepieciešams visvairāk.”

Preses konferencē Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības projektu vadītāja Dace Kluša aicināja ikvienu, kuram ir iespēja ziedot līdzekļus vai arī savas zināšanas, dalīties ar tām, jo hospisa būvniecība ir sarežģīts process, kad jāizstrādā projekts, kā arī jāveic gan telpu, gan teritorijas labiekārtošana. Viņa  norādīja, ka pirmais solis ir zemes iegāde, pēc tam tehniskā projekta izstrāde, veidojot to kārtās, lai pirmo no tām atklātu jau 2025.gadā. Pirms diviem gadiem veiktie aprēķini liecina, ka šāda hospisa izbūvei kopā nepieciešami vismaz pieci miljoni eiro, taču gan finansējuma piesaiste, gan projekts tiks īstenoti pa posmiem.

Labdarības projekts “Pavairo spēku!” veikalu tīklam ELVI ir trešā ilgtermiņa iniciatīva sabiedrībai nozīmīgu tēmu aktualizēšanā un atbalsta sniegšanā. Iepriekšējo projektu ietvaros ir izdevies piesaistīt apjomīgus līdzekļus gan neauglības ārstēšanai, gan pozitīvas, sportiskas un motivējošas vides radīšanai bērnunamos tiem jauniešiem, kam neizdodas atrast ģimenisku vidi tik svarīgajā personības formēšanās laikā.