Dalies!

Jau kopš diskusijas par depozīta sistēmas (DS) ieviešanu Latvijā pirmsākumiem tirgotāji ir bijuši klātesoši un aicinājuši lēmumu pieņēmējus iestāties par tādu DS, kas būtu ne vien ērta un viegli saprotama sabiedrībai, bet arī neradītu lielu slogu tirdzniecības vietām, kas ir neatņemams un ļoti svarīgs DS ķēdes posms. Tāpēc SIA “Elvi Latvija” pauduši atbalstu ražotāju pārvaldītai depozīta sistēmai, ko pārstāv SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) un kas piedāvā skaidru, praksē pārbaudītu un caurspīdīgu sistēmu.

 

Depozīta sistēmas ieviešana prasīs lielas investīcijas arī no tirgotāju puses – būs jāpārkārto tirdzniecības vide, jānodrošina gan tukšā depozīta iepakojuma glabāšanas vieta, gan darbaspēks, kas apkalpos taromātus vai manuālās pieņemšanas punktus un uzturēs tos tīrus un sakoptus. Tas nozīmē, ka sistēmai ir nepieciešami vairāki priekšdarbi un mums ir jābūt klātesošiem šajos sistēmas izstrādes un ieviešanas posmos, lai netiktu aizmirstas daudzas sistēmas uzturēšanā absolūti nepieciešamas, praktiskas lietas – pretējā gadījumā sistēma nespēs efektīvi strādāt!

Depozīta sistēmai jābūt ērtai, kas neveicina rindas veikalos

Skatoties uz sistēmu no mūsu klientu pozīcijām, vēlamies sadarboties ar operatoru, kas visiem klientiem piedāvā ērtu un saprotamu sistēmu, neatkarīgi no cilvēka dzīvesvietas, izglītības vai ienākumu līmeņa, sociālajām prasmēm un vecuma. Depozīta sistēmai ir jābūt gana vienkāršai lietošanā gan jaunietim, gan senioram visur Latvijā. Tādēļ, mūsuprāt, ir ļoti būtiski ieviest visiem saprotamas tehnoloģijas, kas nesarežģīs tukšās taras nodošanas procesu un neradīs liekas rindas pie taromātiem, piemēram, pieprasot personas autentifikāciju kā obligātu prasību, u.tml. Tieši šādu pieeju ir izvēlējies arī DIO, strādājot pie depozīta sistēmas, kura izstrādāta pēc Lietuvas un Igaunijas parauga, un ir balstīta ilgus gadus pierādītā un veiksmīgā praksē.

 

Drošas un pārbaudītas tehnoloģijas ir depozīta sistēmas veiksmes atslēga

Vēl viens būtisks aspekts, ko ņēmām vērā, izvēloties efektīvāko DS operatoru, ir drošība. Svarīgi, lai sistēmas uzturētāji nekļūst par iekāres objektu garnadžiem, kas, piemēram, vēlēsies taromātā atkārtoti nodot saplacinātu pudeli vai nelegāli ievest izlietoto iepakojumu no citām valstīm un nodot Latvijas depozīta sistēmā. Tādēļ ir būtiski nodefinēt ne tikai nododamās taras veidus, bet arī tās atbilstību tehniskajiem parametriem – nesaplacinātu un ar skaidri nolasāmu svītrkodu, kas ir svarīgākie depozīta iepakojuma atpazīšanas parametri, ko pielieto depozīta sistēmas visā pasaulē. DIO piedāvātā DS sistēma ir droša un praksē pārbaudīta, tādēļ mums jau šobrīd ir lieliska iespēja mācīties no citu valstu pieredzes un izveidot vēl labāku un efektīvāku depozīta sistēmu.

Veikali nevar kļūt par piemājas atkritumu poligoniem

Tāpat izvērtēšanas procesa laikā nevaram aizmirst arī par saviem, kā tirdzniecības vietas, resursiem. Ir skaidrs, ka veikali nevar pieņemt pilnīgi visus atkritumus, ko pircēji vēlētos uz veikalu atnest. Saprotam cilvēku vēlmi neiedziļināties, kurš no dzērienu iepakojumiem ir vai nav nododams sistēmā, taču mums ir jāapzinās arī veikalu kapacitāte – mazām tirdzniecības vietām reģionos, kuru platība tikai nedaudz pārsniedz likumā noteiktos 60 kvadrātmetrus jau  depozītu sistēmā obligāti iekļaujamās taras apstrāde un uzglabāšana radīs virkni izaicinājumu, veikali nevar pārvērsties par maziem piemājas atkritumu poligoniem. Jā, mēs atbalstām iniciatīvu nākotnē ieviest arī paplašinātā depozīta modeli, taču tam jānotiek pakāpeniski un apzinoties reālo pakalpojumu sniedzēju resursus, tāpēc sāksim ar esošajā regulējumā noteiktajiem taras veidiem – PET, alumīniju un stiklu.

Ņemot vērā visus augstāk minētos argumentus, esam parakstījuši nodoma protokolu ar DIO un atbalstām viņu redzējumu par efektīvu depozīta sistēmas darbību Latvijā. DIO piedāvā skaidru plānu – sistēma nodrošinās, ka tukšās taras nodošana un naudas atgūšana būs vienkārši pieejama un saprotama ikvienam iedzīvotājam, turklāt viņi šo naudu par tukšo iepakojumu spēs atgūt savā tuvējā iemīļotajā tirdzniecības vietā. Ticu, ka kopīgiem spēkiem spēsim ieviest tādu depozīta sistēmu, kas būs ērta un efektīva visām iesaistītajām pusēm.

 

Laila Vārtukapteine, SIA “Elvi Latvija” komercdirektore